Choroba niebezpieczna w ciąży

Jakakolwiek choroba w okresie ciąży może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje. Większość leków nie jest nawet badana, by sprawdzić, jaki wpływ na kobietę i nienarodzone dziecko będą one miały. Jednak są takie choroby, które mogą być wyjątkowo niebezpieczne zarówno dla przyszłej matki, jak i dla jej dziecka.

Za takie niebezpieczne choroby podczas ciąży uznaje się między innymi wszelkiego rodzaju choroby, które z reguły są „zarezerwowane” dla dzieci. Mowa oczywiście przede wszystkim o różyczce oraz o ospie wietrznej.

Ospa u dorosłych przeważnie wiąże się z nieprzyjemnymi powikłaniami. Jednak jeśli chorują na nie kobiety w ciąży – muszą one zachować szczególną czujność. Choroba ta zagraża nie tylko kobiecie, ale przede wszystkim maleństwu, które jeszcze się nie narodziło.

Jeśli kobieta w trakcie ciąży zachoruje na ospę wietrzną – bardzo wzrasta u niej ryzyko przedwczesnego porodu, czy też nawet poronienia lub obumarcia płodu. Jednak nawet w sytuacji, kiedy żadna z tych okropnych możliwości nie nastąpiła – nadal istnieje ryzyko, że dziecko nie będzie w pełni zdrowe po narodzinach.

W sytuacji, kiedy dziecko (którego matka podczas ciąży chorowała na ospę wietrzną) urodzi się żywe – istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ono obciążone zaburzeniami rozwoju.  Wirus ospy wietrznej może u dziecka wywołać poważne umysłowe opóźnienie, wady wzroku, małogłowie, czy też nieprawidłowości w układzie kostnym.

Właśnie dlatego młodym kobietom, które dotychczas nie chorowały na ospę wietrzną (a planują starać się o dziecko) zaleca się, aby przemyślały kwestię szczepień. Zaszczepić można się zarówno przeciw ospie wietrznej, jak i przeciw różyczce. Dzięki temu można w znacznym stopniu zminimalizować możliwe zagrożenie i tym samym mieć większą gwarancję, że urodzą zdrowe dzieci.

Dodaj komentarz