Moda na abstynentów od alkoholu w Polsce?

Abstynenci to osoby nie spożywające alkoholu. Abstynentów wprawdzie jest nader niewiele wśród społeczności, przede wszystkim polskiej. Alkohol to dokumentnie zakorzeniony w polskiej kulturze trunek. To on integruje, ale i skłóca nacje polską ze sobą.

Polacy muszą pić. Jeżeli w grupie ktoś nie pije automatycznie staje się podejrzany. Pijący są normalni. Osoby nie pijące są marginalizowane. Niestety nierzadko niesłusznie. Powody, dla którego abstynenci nie piją alkoholu są niesłychanie różne. Mogą to być powody zdrowotne, psychiczne, rodzinne, pieniężne, ale i również czysto ideologiczne.

Alkohol jest wszak uzależniający i szkodzi zdrowiu. Niewiele osób to aczkolwiek obchodzi. Rynek alkoholu w Polsce to potężny biznes. Nikt z producentów alkoholu nie przejmuje się zdrowiem pijących. Polska jako kraj również zarabia na alkoholu. Większość ceny piwa, wódki czy wina stanowią podatki. Głównie akcyza. Gwoli pijących alkohol i tak nie ma to znaczenia. Wstrzemięźliwość jest u nas niemodna i niewiele kogo to obchodzi.

Ludzie niepijący lubią wszelako spotykać się w swoim gronie. Czują się tam odpowiednio natomiast nikomu nie przeszkadza, iż pozostali nie piją. Trunek zawżdy pozostanie pewno głównym spotem narodowym Polaków.