Moje ulubione rasy psów

Fila nie jest psem wymagającym pod względem karmienia. Dzienna dawka mieści się w zakresie od 35 do 65 dag suchej karmy i zależy od producenta i wagi psa.
Mastif tybetański zaspokaja się podobną ilością pożywienia co Fila.
Mastif hiszpański oraz pirenejski jedzą skromne ilości karmy w porównaniu do swoich gabarytów i poruszają się z lekkością. Są wybitnie silne i muskularne, przy swojej wielkości absolutnie nie sprawiają wrażenia nieruchliwych i topornych.

Fila brasileiro nie potrzebuje wyjątkowej ilości ruchu. Oczywiście, że jak każdy pies kocha spacery ze swoim panem, ale wcale nie musi zaliczać określonej dawki kilometrów. Nie jest również typowym|&

Fila brasileiro ma oczy ciemnobrązowe ze melancholijnym spojrzeniem. Dużo luźnej skóry na całym ciele, na szyi łałok (zwisająca skóra). Umaszczenie dowolne ale jednolite (za wyjątkiem białego, mysiego, błękitnego, czarnego i podpalanego) lub pręgowane. Dojrzewają dosyć późno: fizycznie w wieku 1,5 &

Każde umaszczenie Mastifa hiszpańskiego jest dopuszczalne, ale bardziej cenione jednolite jak żółte, płowe, czerwone, czarne, wilczaste, i czerwień jelenia, a także mieszanki tych barw, pręgowane i łaciate.
Mastif pirenejski – umaszczenie zawsze białe z dobrze zaznaczoną maską. Na białym tle nieregularnie rozrzucone łaty w kolorze złotym, brązowym, czarnym, srebrnym lub jasnobeżowym (niepożądane są plamy w kolorze czerwonym). Podniebienie zawsze ciemne!

Mastif pirenejski jest wielkim pasterskim psem górskim, niegdyś popularny w całej Europie, a także poza nią, wszędzie tam, gdzie w górach wypasano bydło. Używany do ochrony przed wilkami i niedźwiedziami, z którymi z łatwością dawał sobie radę.

Pierwsze informacje o Fila brasileiro pochodzą z połowy XVII wieku. Można przyjąć|założyć, że rasa ta powstała z krzyżowania buldoga, mastifa angielskiego, blodhoounda i hiszpańskiego alano. Po buldogu Fila odziedziczyła tył wyższy niż kłąb, po mastifie angielskim dosadną i dostojną sylwetkę, po bloodhundzie dużo luźnej skóry, wyśmienity węch i instynkt myśliwego, po alano instynkt pasterski, stróżujący i brak akceptacji dla nieznajomych. Pierwsza Fila w Europie pojawiła się 1954 roku, u nas w roku 1992. Przez FCI uznawana jest od 1968 roku, kiedy to zaistniał pierwszy wzorzec Fila Brasileiro.

Mastif tybetański uwielbia przebywanie na nieograniczonej przestrzeni, co przy jego absolutnej niewrażliwości na niepogodę sprawia, że nie jest kłopotliwy w utrzymaniu. Jego gęsty włos wymaga wyczesania dwa razy w roku. Jest to natomiast rasa niezwykle zdrowa i żywotna. Nie trapią jej choroby związane z oczami i skórą, nie ma problemów z przewodem pokarmowym i uszami. Nie ma również specjalnych wymagań dietetycznych. Jego długa sierść nie powoduje uczuleń &

Mastif tybetański to jedna z najbardziej tajemniczych i owianych legendami ras. Na naszym kontynencie pojawiła się dopiero w 1979 roku (nie licząc epizodu z Brytanii z lat 20-tych) i od tego momentu zdobywa sobie sympatię w kolejnych krajach. Nic dziwnego…

Mastif hiszpański to pies bardzo mądry, niepozbawiony wdzięku, obie te cechy manifestuje w ogólnym wyrazie. Jego zachowanie znamionuje pewność siebie, jednak znając swoją ogromną siłę nie nadużywa jej.
Mastif pirenejski jest wyjątkowo przyjazny w stosunku do ludzi, spokojny, szlachetny i bardzo inteligentny. Jest równocześnie odważny i dumny wobec nieznajomych, których nigdy nie omija. W stosunku do innych psów jest łagodny i świadomy własnej potęgi.