Nowoczesne aranżacje kuchni

Dziś, kuchnia to scena, a gotowanie to pokaz… jak napisano w jednym z tytułów prasy branżowej poświęconej urządzaniu wnętrz. Z tego wynika cała reszta, czyli trendy w aranżacjach nowoczesnej kuchni…

W praktyce wygląda to tak

Dobre i modne aranżacje kuchni to obecnie projekty uwzględniające dwie sprawy – kuchnia ma być otwarta lub półotwarta oraz wygodna i piękna lub wygodna i „niewidoczna”. O co chodzi? O to konkretnie, że współcześnie projektuje się kuchnię, jako część salonu, jako ważny fragment dziennej części domu lub mieszkania. Kuchnia nie jest już dodatkowym pomieszczeniem ukrytym gdzieś w jakiejś wnęce. Nie jest „zapleczem”, gdzie przygotowuje się posiłki. Jest miejscem, w którym spędza się wspólnie czas…

Aranżacje kuchni wygodnej zakładają dużą przestrzeń, maksymalne wykorzystanie dostępnej techniki (urządzenia AGD ułatwiające życie – od ekspresu do kawy, poprzez zmywarkę, na inteligentnej lodówce kończąc) i dostosowanie wszystkiego do indywidualnych wymagań (np. wysokość blatów do wzrostu domowników). Do tego dodajmy piękno i styl: dwa kontrastujące ze sobą kolory (czerń i biel, gorzka czekolada i soczyste maliny), ascetyczna całość z wyrazistymi oryginalnymi dodatkami (na przykład jasnoszara całość plus akcesoria w kolorze zielonym – butelkowym) oraz meble, które funkcjonalnie i estetycznie łączą kuchnię z salonem.  Współcześnie kuchnia musi być albo atrakcyjna i przyciągać uwagę (tak samo jak salon) albo zaaranżowana w taki sposób, by stała się „niewidoczna”, by była neutralnym tłem dla reszty dziennej części domu czy mieszkania.

Ponadto… przełamywanie schematów – ciągle w modzie

Nieustannie, projektanci wnętrz zachęcają do łączenia tego, co pozornie nie da się połączyć. Chodzi nie tylko o kontrasty kolorystyczne, ale także o zestawianie starego z nowym, nowoczesnego z tradycyjnym, etc. Wszystko po to, aby zaskakiwać, przełamywać schematy, tworzyć zupełnie nowe znaczenia… Dlatego wciąż sprawdza się pokazanie ceglanej ściany w kuchni z metalu i szkła… i wcale nie razi nowoczesny design kuchenki stojącej na drewnianej podłodze.

Nowoczesne aranżacje: kuchnia i salon, bez jadalni

Współczesne podejście do urządzania wnętrz zakłada aranżacje kuchni łączonych z salonami. Eliminuje się całkowicie istnienie jadalni. Gotowanie, spożywanie posiłków, przyjmowanie gości, spędzanie wolnego czasu, relaks… Wszystko to odbywa się teraz w jednej dużej przestrzeni. Taki trend jest odpowiedzią na nasze potrzeby i dzisiejszy sposób życia. Mamy dużo pracy, mało czasu, większość dnia jesteśmy poza domem, z dala od swojej rodziny. Wspólna duża przestrzeń, w której intensywnie „dzieje się życie rodzinne”, pozwala maksymalnie wykorzystać wspólny czas w domu.

 

Dodaj komentarz