O jakich rzeczach trzeba pamiętać projektując ogród?

Zima to dobry czas na to, by zacząć myśleć o wiośnie, a co za tym idzie o własnym ogrodzie. Wskazane jest zacząć przeglądać gazety z inspiracjami czy też zgłosić się do firmy, która zajmuje się planowaniem ogrodów. Być może w tym czasie, jakim jest zima, takie firmy będą miały więcej czasu i potraktują nasze zlecenie priorytetowo.

Dodatkowym dowodem przemawiającym za tym, że być może obecnie jest najbardziej odpowiednia pora na to, żeby wziąć się za projektowanie ogrodu, jest to, że koszt zrobienia takiego projektu mogą być chwilowo w dużej mierze niższe niż latem, czy wiosną.
- Projektowanie ogrodów to temat, o którym powinno się pomyśleć już teraz – wyjaśnia pani Wiktoria, która zajmuje się projektowaniem ogrodów i mieszka w Krakowie. – Tak samo istotną kwestią jest pielęgnacja ogrodów.Zaleca się zapoznać się z ofertami różnorakich firm. Niektóre oprócz pielęgnacji i projektu, gwarantują także nawadnianie ogrodów. To niezmiernie komfortowe rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które dużo pracują i cały dzień nie ma ich w domu. Takie rozwiązanie pomoże im utrzymać swój ogród w dobrym stanie i sprawi, że latem będzie wyglądał w istocie niewymownie.

Sporo osób marzy o pięknym ogrodzie, ale w rzeczywistości nie wie od czego zacząć, żeby go w rozsądny sposób „urządzić”. Powinno się wiedzieć w jakim miejscu posadzić odpowiednie rośliny. Jakie będą nadawały się na początek rabatki, a jakie na jej koniec. Do tego wszystko powinno się ułożyć kolorystycznie.

- Zawsze marzyłam o tym, by mieć śliczny ogród – mówi pani Ania, która mieszka w Szczecinie. – Nigdy jednak nie miałam czasu, żeby jakoś sensownie go zaprojektować. W tym roku zdecydowałam poprosić o pomoc profesjonalistów, którzy mają przemyśleć, co znajdzie się w moim ogrodzie, od początku do końca. Chciałabym, żeby znalazły się w nim śliczne kolorowe oraz pachnące kwiaty, ale także krzaki, z których będę mogła zrywać pyszne owoce. Dodatkowo chciałabym, aby udało się wygospodarować kącik, w którym będę mogła odpoczywać, oraz miejsce, gdzie wspólnie ze znajomymi będziemy mogli się spotykać, rozmawiać i grillować.