O polskich górach

góryW Polsce, mamy szczęście, posiadać kilka znanych pasm górskich. Najbardziej popularne, czyli te, o których uczymy się na lekcjach geografii, to Sudety, Bieszczady i Karpaty, a czasami Góry Świętokrzyskie. Każde z tych pasm ma swoje mniejsze pasma górskie, także znane każdemu.
Omówmy może najpierw te góry, które zostały przez naturę najbardziej wysunięte na zachód naszego kraju. Będą to Sudety. Sudety to bardzo przyjemne góry. Na ich terenie znajduje się wiele ciekawych miejsc, do których każdego roku zjeżdża się tysiące turystów z całej Polski i innych krajów. Sudety są najszybciej kojarzone z Karkonoszami. W Karkonoszach krajobrazy są przepiękne. Zjeżdżają się tutaj co chwila fotograficy, aby uwiecznić te piękne widoki robiąc zdjęcia z Polski. O każdej porze roku Karkonosze zadziwiają swoich obserwujących amatorów. Widoki latem, kiedy słońce okala góry, są niesamowite. Wędrówki górskie o tej porze roku bardzo zadowalają turystów. Wyżej w górach nie jest tak gorąco jak na dole u podnóża gór. Najwyższym szczytem jest Śnieżka. Fajna nazwa niewysokiej góry, na którą prosto jest się wspiąć. Trzeba jednak uważać na miesiące zimowe, kiedy istnieje dość wysokie zagrożenie lawinowe w górach. Wtedy lepiej na wędrówkę udać się w niższych partiach gór i najlepiej przy ładnej, słonecznej pogodzie, bez deszczu i śniegu. Pogoda w górach szybko i niespodziewanie się zmienia, trzeba uważać na każdą zmianę.
Bieszczady są według mnie najbardziej interesujące, a to dlatego, ze są niekomercyjne jak na przykład Tatry i ich Zakopane, uważane za stolicę zimowego sportu. W Bieszczadach życie toczy się swoim kołem. Tutaj nie ma komercji i lansujących się na szlakach turystów. Ci, którzy odwiedzają Bieszczady np. Góry Leluchowskie doskonale wiedzą, czym jest samotność w górach, tajemnica z nimi związana i wartość, jaką niesie ze sobą dzika i niezmieniona przyroda.

Dodaj komentarz