Odpowiedni strój na konferencje… czyli jak nie popełnić biznesowego faux pas?

Większość kobiet szykując się do pracy, na spotkanie z przyjaciółką, czy nawet na zakupy codziennie zaglądając do swojej szafy stara się dopasować ubrania do swojej figury, upodobań, pogody… Zasady te w zupełności wystarczają nam, gdy wybieramy się na luźne spotkanie, bądź w miejsce, gdzie nie obowiązuje nas dress code. Zupełnie jednak inaczej wygląda sytuacja, kiedy wyjeżdżamy na konferencje. W tym przypadku dość restrykcyjnie powinniśmy podchodzić do naszego stroju, gdyż to właśnie on wiele o nas powie.

Jak cię widzą, tak cię piszą, czyli jak nie nadszarpnąć wizerunku swojego, jak i naszej firmy?

  • Wyjeżdżając na konferencje powinniśmy zabrać rzeczy eleganckie. Wyznacznikiem jej jest prostota i brak przepychu. Należy jednak przy tym pamiętać, że strój powinien podkreślać nasze walory, maskować mankamenty i współgrać z wizerunkiem firmy. Podkreślanie własnej osobowości w tym przypadku więc powinniśmy pozostawić na dalszym planie.
  • Pamiętajmy, aby nie przesadzać z biżuterią. Rezygnujemy raczej z dużych, bardzo rzucających się w oczy kolczyków, kolorowych kamieni czy korali. Najlepszym pomysłem będzie w tym przypadku delikatny łańcuszek i skromne kolczyki lub połyskujący pierścionek i broszka.
  • Wybierając się na konferencje pamiętajmy, że ważną kwestią jest również kolor naszego stroju. Polecane barwy to: szarość, ciemny brąz, gorzka czekolada, butelkowa zieleń, bordo, a także cała paleta beżu i pasteli. Nie zapominajmy też, że kolory mają swoje charakterystyczne właściwości i znaczenie. Gdy zależy nam na prestiżu i powadze, wybierzmy kolory ciemne, stonowane, gdy chcemy podkreślić finezję i delikatność ubierzmy się w pastele, a gdy chcemy wzbudzić zaufanie może pomóc nam w tym kolor błękitny.
  • Wiadomo, że panie mają dogodniejszą sytuację od panów, gdyż mogą dowolnie manipulować swoim strojem. Spódniczkę zmienić na spodnie czy sukienkę, żakiet na marynarkę, bądź dobrać inne dodatki. Jednak również przy tym należy stosować się do kilku zasad. Pamiętajmy, że elegancka spódniczka powinna sięgać poniżej kolan, sukienka nie powinna odsłaniać ramion, ani pleców, a bluzka za bardzo eksponować dekolt. Dobierając rajstopy lepiej postawić na matowe, a najlepszym obuwiem będzie to z zakrytymi palcami i na niewielkim obcasie.

Konferencje często połączone są z kolacjami biznesowymi czy bankietami. W tych okolicznościach z kolei możemy pozwolić sobie już na nieco więcej swobody, ale pamiętajmy, że nadal musimy wyglądać równie elegancko. Najbardziej odpowiednim na tę okazję strojem będzie elegancki kostium, wyszukana garsonka, bądź sukienka, ale pamiętajmy, że nie może ona być balowa.

Strój wizytowy może być wykonany z bardziej wyszukanych materiałów, niż ten typowo biurowy, możemy pozwolić sobie na delikatnie błyszczące, jak aksamit, szyfon czy jedwab, ale unikajmy tkanin przezroczystych, bardzo obcisłych, czy mocno koronkowych.

Spotkania biznesowe, konferencje, a nawet bankiety rządzą się swoimi prawami. Aby więc czuć się na nich komfortowo, zrobić dobre wrażenie i nie popełnić biznesowego faux pa, nie wystarczy ogromna wiedza, czy maksymalne zaangażowanie, ale również odpowiedni dress code.

Dodaj komentarz