Prywatny detektyw – czy warto skorzystać?

Prywatny detektyw WarszawaŻycie bywa nieprzewidywalne, i to nie zawsze w pozytywnym wymiarze… Czasami może nas niemiło zaskakiwać. Skradziony samochód, włamanie, zaginięcie bliskiej osoby – nawet najostrożniejszy człowiek nie może do końca być pewien, że ominą go te historie. Co zrobić, jeśli przytrafi się nam taka niemiła niespodzianka? Jedną z opcji jest skorzystanie z pomocy prywatnego biura detektywistycznego.

Gdy policja nie wystarcza…

Osoby sceptycznie nastawione do pracy prywatnych detektywów często podnoszą argument, że po to płacimy podatki, aby oczekiwać skutecznej i darmowej pomocy ze strony policji. Rzeczywiście, policja pomoże nam bezpłatnie, ale kwestia jej skuteczności bywa już dyskusyjna. Często nie jest to wina złej woli samych policjantów; przeciążeni pracą i biurokracją, nie są w stanie podejść z równą starannością do wszystkich zgłoszeń. Priorytetem policji są zawsze śledztwa prowadzone w sprawach kryminalnych o poważnych konsekwencjach (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu). Trudno oczekiwać zatem, że organy ścigania podejdą z równorzędnym zaangażowaniem do sprawy, na przykład, skradzionego samochodu, gdy pracują nad ustaleniem sprawców zabójstwa. Poza tym policja interweniuje w przypadkach łamania prawa. Nie możemy więc oczekiwać reakcji funkcjonariuszy w sytuacji podejrzenia niewierności naszego partnera – choć często są to całkiem poważne sprawy, nie kolidują z przepisami kodeksu karnego. Tutaj istnieje pole do działania dla prywatnych detektywów, z którego często wywiązują się bez zarzutu.

 

Dobry detektyw to skuteczny fachowiec

Prawo w Polsce jest dość restrykcyjne dla detektywów. Poza tym, że muszą oni przestrzegać licznych powinności dotyczących ochrony danych czy staranności wykonywanych zadań, nie mają podwyższonych uprawnień. Nie przysługują im większe prawa niż każdemu obywatelowi, na przykład w zakresie zatrzymania osoby podejrzanej czy użycia broni. Biura detektywistyczne nie są zatem (i nie mogą być) prywatną policją. Nie oznacza to jednak, że są skazane na brak efektywności. Skuteczność i sprawność działania to priorytety dobrego detektywa, który może liczyć na uznanie, budując tym samym swoją pozycję na rynku. O tym, że nie brakuje dobrych biur detektywistycznych w naszym kraju, można się przekonać, wpisując choćby w wyszukiwarkę internetową frazę „prywatny detektyw warszawa”. Warto pamiętać, że o ile dla policjantów jesteśmy poszkodowanym, czyli petentem, dla detektywa stanowimy kogoś więcej – klienta. Możemy zatem być pewni, że dołoży on wszelkich starań, aby sprostać zleceniu. Leży to po prostu w jego interesie.

 

Warto sobie pomóc

Otrzymanie od policji standardowej notatki o umorzeniu śledztwa nie musi być wyrokiem ostatecznym. Jeśli naprawdę zależy nam na rozwikłaniu jakiejś istotnej kwestii, warto skorzystać z usług biur detektywistycznych. Co prawda, nikt nie da nam gwarancji powodzenia danego przedsięwzięcia. Czasami warto jednak mieć poczucie spokojnego sumienia, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Detektywi są od tego, byśmy mogli mieć taką pewność.

 

Dodaj komentarz