Ciekawe szlaki Puszczy Kampinoskiej

Puszcza Kampinoska jest jednym z niewielu w Polsce regionów, gdzie występuje tak wiele różnych odmian drzew, roślinności, zwierząt. Jest to prawdziwe bogactwo przyrodnicze, które wymaga ścisłej ochrony dla zachowania swego naturalnego stanu. W Polsce chroni się takie miejsca, tworząc na ich terenie parki narodowe. Puszcza Kampinoska leży więc w obrębie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Czym się charakteryzuje puszcza kampinoska? Na pewno tym, iż jej położenie jest szczególne dla mieszkańców mazowsza. Warszawiacy mają rzut beretem do miejsc, gdzie na pewno będą mogli swobodnie pooddychać świeżym powietrzem. W Warszawie czy Płocku nie ma mowy o tym, żeby się dotlenić. Powietrze jest tam skażone, zatrute i bardzo zanieczyszczone spalinami, odpadami, dymem z naszych kominów przydomowych czy fabrycznych. Puszcza znajduje się tak blisko, niewiele kilometrów jadąc od Warszawy na północny zachód, ze dla Warszawiaków nie ma lepszej opcji na wypad na łono natury.
Puszcza Kampinoska ma w sobie wiele szlaków, utworzonych specjalnie dla turystów. Przyjeżdża się tutaj przede wszystkim po to, aby zobaczyć, jak wygląda ten twór natury z bliska, aby dostrzec, jak przyroda zachowuje się, kiedy nie ma przy niej ingerencji człowieka. Tak też jest na terenie naszej puszczy. Nie dopuszczalne są przechadzki turystów po drogach, gdzie nie ma szlaków wyznaczonych specjalnie pod turystów. Zwierzęta żyjące w puszczy, roślinność tutejsza muszą być pod stałą ochroną, co oznacza, ze człowiekowi nie będzie wolno swobodnie korzystać z terenu i jego dobrodziejstw.
W Puszczy, o której mówimy, występuje urozmaicone ukształtowanie terenu. Z jednej strony mamy bagna, tereny podmokłe, gdzie indziej występują wydmy piaszczyste. Na uwagę zasługują bardzo stare drzewa.