Pieluchy jednorazowe

Pieluchy jednorazowe, zwane potocznie pampersami, mają dziś zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z jednej strony, to ogromna wygoda i oszczędność czasu dla rodziców (bez prania i prasowania pieluch wielokrotnego użytku), a także łatwość zachowania pełnej higieny, z drugiej jednak… pieluszki jednorazowe wpływają na to, że maluchy w nieco innym trybie (niż za czasów wszechpanującej tetry) uczą się kontrolowania swojej fizjologii. Wiele osób twierdzi, że idzie to wolniej, a trening czystości jest mniej efektywny. No cóż – ilu rodziców, tyle opinii, ale – dziś nie o tym! Ponieważ ogromna większość dzieci korzysta jednak z pieluch jednorazowego użytku, dziś będzie właśnie o nich, a konkretnie o dostępnych na rynku rodzajach takich pieluch.

Pieluchy różnych marek

Młodzi „stażem” rodzice zwykle nie wiedzą jeszcze, której firmy pieluchy będą najlepsze dla ich dziecka. To – kolokwialnie mówiąc – wychodzi w praniu. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka znanych i cenionych marek, których produkty są porównywalne, jeśli chodzi o jakość i cenę. Dlatego trzeba się samemu przekonać, które pieluszki sprawdzą się najlepiej. Zdarza się, że dzieci reagują uczuleniowo na niektóre produkty, a na inne nie, że jedne z nich lepiej się układają na małym ciałku, a inne nie przylegają tak dobrze, etc. Decydują czasem niuanse. Zwykle jednak po miesiącu, dwóch lub trzech wiemy już na pewno, że odpowiada nam marka X, a nie Y. Można – rzecz jasna – kierować się też rekomendacjami znajomych, ale pamiętajmy, że jest to jednak indywidualna sprawa i coś, co świetnie się sprawdza w przypadku innego dziecka, niekoniecznie musi zdać egzamin przy naszym.

Pieluchy w różnych rozmiarach

Dla noworodka kupujemy oczywiście pieluchy z oznaczeniem „new born”. Każda marka oferuje ten najmniejszy rozmiar, który będzie idealny dla nowo narodzonego malucha o standardowych wymiarach. Potem, wraz z upływem czasu i rozwijaniem się dziecka, stosuje się kolejne rozmiary oznaczane numerami: 1, 2, 3, 4, 5… Do każdego z tych numerów przyporządkowany jest określony zakres wagi dziecka. Nie ma za to reguły mówiącej o tym, w którym miesiącu życia maluszka zmieniać pieluchy na rozmiar większe – to sprawa indywidualna. Zależy nie tylko od wagi, ale także wzrostu, obwodu bioderek i pasa oraz innych indywidualnych cech wyglądu.

Pieluchy dla chłopca i dziewczynki

Warto zwracać uwagę także na kwestię płci. Pieluchy przeznaczone dla nieco większych już dzieci, na przykład takich, które chodzą, mogą być inne dla chłopca i inne dla dziewczynki. Różnica polega na innym umiejscowieniu wkładu chłonnego w jednych i drugich pieluszkach; wkład dla chłopców znajduje się bardziej z przodu pieluszki, a dla dziewczynek pośrodku. To sensowne i użyteczne. Rodzice zwykle chwalą sobie tego typu rozwiązania.

Pieluchy na różne ‘okazje’

I wreszcie… pieluchy na różne okazje! Różniące się między sobą szczegółami, ale często bardzo istotnymi; chodzi na przykład o wzmocnione zapięcia dla dzieci ruchliwych, aktywnych, raczkujących czy biegających, o pieluchy zaprojektowane specjalnie z myślą o stosowaniu ich przez dłuższy czas, na przykład w nocy lub podczas podróży, czy pieluchy (w kształcie majteczek) stworzone z myślą o dzieciach uczących się korzystania z nocnika, by łatwo było wielokrotnie je zsuwać i zakładać, bez uszkodzenia.

* * *

Wszystko to, by było łatwiej, szybciej, wygodniej i higieniczniej. Taniej – niestety – może nie jest, ale jeśli będziemy się zaopatrywać w pieluchy nie w drogeriach czy przypadkowych sklepach osiedlowych, tylko poszperamy w Internecie w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert (hurtowych i detalicznych), na pewno znajdziemy wiele godnych uwagi propozycji. Tak zresztą robi coraz więcej rodziców. Tanio i komfortowo kupuje się dziś online, nie tylko książki czy płyty, rzeczy dla dzieci również! Warto spróbować!

Dodaj komentarz