Darmowa dostawa od 250 PLN

Feromony – co to jest i jak działają?

2024-08-01 12:43:00
Feromony – co to jest i jak działają?

Feromony – co to znaczy? To związki zapachowe, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji między organizmami. Skuteczność feromonów była i nadal jest przedmiotem wielu badań naukowych. Choć kiedyś ich działanie uważano za mit, ostatecznie potwierdzono ich efektywność. Można zatem przypuszczać, że osoba, która wzbogaca swoje naturalne feromony erotyczne za pomocą dodatkowej mieszanki zawartej w perfumach lub innych kosmetykach, staje się bardziej atrakcyjna i seksowna w oczach płci przeciwnej. Feromony – co to znaczy i jak wpływają na ludzi? W artykule dowiesz się, jak działają perfumy z feromonami oraz poznasz przykłady ich zastosowania.

Feromony a zachowania seksualne

Feromony u ludzi uaktywniają podwzgórze, które steruje układem nerwowym wegetatywnym (AUN). AUN jest podstawowy dla:

  • wydzielania hormonów płciowych,

  • pobudzenia seksualnego,

  • zachowań reprodukcyjnych.

Czy feromony działają? Chemosygnały, które mają szczególny wpływ na zachowania seksualne, są wciąż słabo poznane. Przeprowadzono liczne eksperymenty z użyciem zapachów i perfum. Większość dostępnych danych dotyczy kobiet – mniej wiadomo o reakcjach seksualnych mężczyzn. Wiemy jednak, że perfumy z feromonami wpływają na początkowe fazy zachowań seksualnych i przyczyniają się do hedonistycznego postrzegania partnera. Takie sygnały mogą sprawić, że twarze ludzi wydają się bardziej atrakcyjne, wpływają na większe zapotrzebowanie seksualne, przyciągają do potencjalnego partnera. Należy mieć jednak na uwadze, że nie mają wpływu na poczucie zaufania i w długiej perspektywie – zainteresowania drugą stroną. 

Mężczyźni oceniają zapach kobiecego ciała w fazie owulacji jako bardziej przyjemny i seksowny niż w fazie niepłodnej. Ponadto twarz i piersi kobiet wykazują zmiany w morfologii podczas owulacji, co sprawia, że są one postrzegane jako bardziej atrakcyjne przez mężczyzn.

Feromony są odbierane przez specjalne receptory węchowe, zlokalizowane w narządzie lemieszowo-nosowym.

Jak perfumy z feromonami (związki semiochemiczne) wpływają na pociąg seksualny? Przykłady

Jak działają perfumy z feromonami? Badania opisane, między innymi, w Chemosensory communication of gender through two human steroids in a sexually dimorphic manner, Human pheromones influence human behavior, A Putative Human Pheromone, Androstadienone, Increases Cooperation between Men i wielu innych tekstach medycznych, wykazują, że:

  • androstadienon wzmacnia skłonność mężczyzn do współpracy przy podejmowaniu decyzji​;

  • androstadienon (męskie feromony) sygnalizuje męskość heteroseksualnym mężczyznom, natomiast estratetraenol (damskie feromony) sygnalizuje kobiecość heteroseksualnym kobietom​;

  • kobiety częściej utrzymują kontakt wzrokowy z mężczyzną, który użył mieszaniny androsteronu i androstenolu​;

  • androstadienon zwiększa atrakcyjność mężczyzn w oczach kobiet;

  • wąchanie androstadienonu i estratetraenolu wpływa na nastrój, pamięć oraz funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego w określonych kontekstach;

  • związki semiochemiczne wydzielane przez kobiety karmiące piersią podnoszą motywację seksualną;

  • feromon androstadienon podświadomie kieruje zasoby psychiczne człowieka na bodźce o znaczeniu emocjonalnym;

  • dodatek hormonów płciowych do perfum działa jako atraktant seksualny zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet;

  • wąchanie androstadienonu pozytywnie wpływa na nastrój i pobudzenie;

  • u kobiet wystawionych na działanie androstadienonu wzrasta poziom kortyzolu w ślinie.


Perfumy z feromonami – jak są tworzone?

Syntetyczne feromony są wytwarzane w specjalistycznych laboratoriach. Proces ten zaczyna się od ich oddzielenia od innych substancji w specjalnych parowych pojemnikach. Najpierw usuwa się substancję rozpuszczającą, a następnie alkohol, który jest skraplany. Feromony damskie i męskie są następnie destylowane i krystalizowane. Ostatnim etapem produkcji jest filtracja, która ma na celu zwiększenie skuteczności tych związków zapachowych. Produkty te są dostępne zarówno w postaci czystej, jak i jako składnik perfum feromonowych. 

Można wybierać między bezwonnymi preparatami, które można łączyć z ulubionymi zapachami, a perfumami wzbogaconymi syntetycznymi feromonami. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, dlatego warto wypróbować różne formuły, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowiada zarówno nam, jak i otoczeniu.

Sklep erotyczny Przemile oferuje perfumy feromonowe, w tym feromony dla mężczyzn oraz feromony dla kobiet, które dodadzą nieco pikanterii do Twojego życia erotycznego!

Aplikowanie – feromony dla kobiet i mężczyzn

Jak stosować perfumy feromonowe? Aby zrobić to poprawnie, najlepiej nałożyć feromony kilkanaście minut przed założeniem ubrań. Działają one od 4 do 6 godzin, a ich trwałość jest dłuższa na dobrze nawilżonej skórze. Mogą być podświadomie wyczuwalne przez dłuższy czas, szczególnie gdy zostaną nałożone w takich miejscach jak:

  • szyja,

  • zgięcia łokci i kolan,

  • nadgarstki,

  • przestrzeń między piersiami (u kobiet).

Sekcja dodatkowej wiedzy

  1. Istnieje wiele analogii w działaniu feromonów u różnych organizmów. Na przykład, chemiczna struktura feromonu płciowego słonia jest identyczna z tym występującym u ćmy. Podobnie, feromon płciowy u ludzi jest taki sam jak u dzika.

  2. Dwa najważniejsze związki chemiczne u ludzi to androstadienon (AND) i estratetraenol (EST). AND jest związany z męskim potem, podczas gdy EST jest powiązany z kobiecymi płynami ustrojowymi.

  3. Wydzielanie feromonów zależy również od wieku osoby, ponieważ gospodarka hormonalna ulega zmianom np. w okresie menopauzy i po menopauzie.

Podsumowanie

Wydzielanie gruczołów łojowych i potowych jest regulowane przez hormony płciowe. Powstający zapach, wzmocniony typem feromonów, może przyciągać niektóre osoby, a inne wręcz odpychać. Feromony mają więc wpływ nie tylko na dobór partnera, ale także odgrywają istotną rolę w nawiązywaniu różnorodnych relacji społecznych i emocjonalnych.

Rola feromonów oraz ich wpływ na nasze wybory i zachowanie są często niedoceniane. Zapach jest kluczowym czynnikiem identyfikującym – każdy człowiek ma unikalną tożsamość zapachową, wynikającą z kompleksowego wzorca chemicznych wydzielin.

Autor:Alicja Baj

Warunkowy dostęp do sklepu

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.


Czy  ukończył (a/e) ś  18 lat?